ZŁOŻYLIŚMY HOŁD ŻOŁNIERZOM NIEZŁOMNYM

Odbiorą mi tylko życie. A to nie najważniejsze. Cieszę się, że będę zamordowany jako katolik za wiarę świętą, jako Polak za Polskę niepodległą i szczęśliwą, jako człowiek za prawdę i sprawiedliwość.

Słowa płk Łukasza Cieplińskiego straconego 1 marca 1951 przywołane zostały podczas Mszy św. otwierającej miejskie obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Zielonej Górze. Stały się one swoistym credo wszystkich Żołnierzy podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944 – 1963 w obrębie przedwojennych granic RP. W 2011 r. dzień 1 marca został ustanowiony świętem państwowym – Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”.

 

Z tej okazji w konkatedrze pw. Św. Jadwigi dnia 3 marca o godzinie 12.15 zgromadzili się parlamentariusze, rajcy miejscy, kombatanci, prezydenci Zielonej Góry, Wojewoda, harcerze, przedstawiciele organizacji samorządowych, uczniowie i mieszkańcy miasta. Naszą szkołę w poczcie sztandarowym godnie reprezentowali uczniowie klas mundurowych – Patryk Miśtak, Gabriel Bakalarski, Nikola Twarowska oraz Karol Polikowski. Bp Stefan Regmunt przypomniał losy tych, którzy oddali swoje życie, byli torturowani. Zrezygnowali ze swojej rodziny, szansy na  awans, szacunku - na rzecz Ojczyzny. I chociaż zginęli, to prawda o nich pozostała i  mimo tylu zakłamań przetrwała. Druga część uroczystości odbyła się na Placu majora Adama Lazarowicza przy Pomniku Żołnierzy Wyklętych. Tu nastąpiło podniesienie flagi państwowej, odegranie hymnu państwowego, złożenie kwiatów, apel pamięci, a także widowisko okolicznościowe w wykonaniu uczniów zielonogórskiego liceum.

Niezłomność, odwaga, nadzieja i wiara Bohaterów mogą być drogowskazami dla współczesnych pielęgnujących pamięć o przeszłości. Bo tylko pamiętając o przeszłości możemy zbudować szczęśliwą przyszłość.

Ewa Michalak