DZIEŃ OTWARTYCH DRZWI W ZST

W piątek 22 marca 2019 roku uczniowie i nauczyciele naszej szkoły przygotowali dla przyszłych absolwentów zielonogórskich szkół podstawowych i gimnazjalnych Dzień Otwarty. Wszyscy z wielkim zaangażowaniem już od wczesnych godzin rannych dopracowywali stoiska prezentujące tegoroczną ofertę edukacyjną. Po wejściu do szkoły, przy głównym stanowisku, na gości czekała kadra kompetentnych przewodników w osobach uczniów i nauczycieli, pod których czujnym okiem ósmoklasiści i gimnazjaliści poznawali szkołę. Zainteresowanie placówką przeszło nasze oczekiwania. Odwiedzili nas uczniowie nie tylko zielonogórskich  gimnazjów i szkół podstawowych SP 1, SP 6, SP 8, SP 10, SP 13, SP 14, SP 15,  SP 18, SP 21, Gimnazjum nr  1, 2, 3, 6, 9, ale także przybyli z pobliskich miejscowości: z Drzonkowa, Babimostu, Bobrowic, Gęstowic, Głogowa,  Krosna, Kożuchowa, Łęknicy, Maszewa, Nowej Soli, Nowogrodu Bobrzańskiego, Słonego, Starego Kisielina, Sulechowa,  Świdnicy, Świebodzina, , Przewozu, Sulechowa, Wichowa, Zawady.

 

Na placu przed szkołą  na gimnazjalistów czekała atrakcja, jaką jest zawsze występ naszej Kompanii Reprezentacyjnej klas mundurowych – znak firmowy ZST. Nie zabrakło też wystawy sprzętu wojskowego.  Saperzy z 5KBSap w Krośnie Odrzańskim prezentowali samochód saperski „Topola” oraz jego wyposażenie. Każdy odwiedzający mógł przymierzyć kombinezon przeciwwybuchowy EOD, a także spróbować swoich sił podnosząc model niewybuchu za pomocą specjalnego wysięgnika. Wyczerpani wędrówką i poznawaniem nowej szkoły uczniowie mogli posilić się  żołnierską grochówką oraz pysznymi kanapkami przygotowanymi przez panią ze szkolnego sklepiku.  Gimnazjaliści mieli okazję obejrzeć pracownie, zapoznać się ze specyfiką szkoły w sposób niecodzienny, poznać kulisy nauki zawodu.

Stoisko geologiczne zespołu przyrodniczego zawierało ciekawostki związane z geologią, geografią i turystyką naszego regionu. Dodatkowym atutem była ekspozycja skamielin, minerałów, skał oraz kolekcja banknotów z różnych zakątków świata. Nauczyciele Logistycy przygotowali trzy stanowiska z grami, i zabawami, konkursy z nagrodami dotyczące kompletacji w magazynie, tworzenia jednostek ładunkowych i harmonogramowania czasu pracy kierowcy. Ciekawa była też podświetlana makieta z samochodami oraz symulacja logistyczna z zakresu produkcji. Przyszli adepci radzili sobie wyśmienicie, co zostało docenione – otrzymali słodkie nagrody i słowa uznania. Przy stanowisku Elektryków czekały na gości zadania z prostymi obwodami elektrycznymi do samodzielnego wykonania, oprócz tego uwagę przykuwała ekspozycja przed salą. Po tak intensywnej zaprawie intelektualnej formą relaksu oraz przygotowaniem do nowych zmagań były konkurencje sportowe w sali gimnastycznej. Każdy przybyły mógł sprawdzić  swoją zręczność i refleks, m.in. rzut do kosza, rzut beretem, lotkami. Natomiast dla wszystkich ceniących tężyznę fizyczną był konkurs wyciskania sztangi. Po takiej zaprawie uczniowie bez trudu dawali sobie radę przy stanowisku strzeleckim pod okiem pana Zdzisława Kaczmarka. Na innych śmiałków czekała kolejna konkurencja – rzut granatem. Po tych zmaganiach następnym etapem była chwila dla humanistycznych dusz. Stoisko polonistyczno-historyczne zapraszało do sprawdzenia wiedzy o języku polski, historii (drogi do Niepodległości), czy literaturze. Formy quizu, językowych łamigłówek  zachęcały nawet tych bardzo niezdecydowanych. Także w szkolnej bibliotece doradcy zawodowi, prócz prezentacji projektów realizowanych w szkole, przeprowadzili testy kompetencji zawodowych, a także wyświetlili audycje i filmy o tematyce zawodowej. Następnie młodzi goście sprawdzali swoją znajomość języka angielskiego i niemieckiego. Konkursy, potyczki językowe to tylko niektóre z konkurencji przygotowanych przez naszych językowców.

Wreszcie uczniowie o zacięciu technicznym mogli wziąć udział w zajęciach warsztatowych dla Mechaników  i wykonać części maszyn na frezarce, tokarce, wiertarce oraz ręcznie. Wyjątkowym zainteresowaniem cieszyła się wystawa precyzyjnych elementów wykonanych przez uczniów podczas zajęć lekcyjnych. Dopełnieniem była wizyta uczniów w sali 315, gdzie mogli zapoznać się z komputerowym projektowaniem CAD, programowaniem obrabiarek sterowanych numerycznie MTS i Sinu Train, projektowaniem układów pneumatycznych i elektropneumatycznych FluidSim,  ze sposobami montażu układów pneumatycznych i elektropneumatycznych Festo, motażem elektrycznych układów sterowania.

Goszczący u nas uczniowie nie byli jedynie słuchaczami, ale aktywnymi uczestnikami Dnia Otwartego. Chętnie włączali się do zadań, pytali o wyposażenie gabinetów, rozmawiali z naszymi uczniami i  nauczycielami, dzielili się wrażeniami. Bardzo im się podobała ta forma zapoznania z naszą  ofertą edukacyjną – mogli z bliska przyjrzeć się szkole, jej wyposażeniu. Radosny  klimat udzielił się wielu. Każdy także otrzymał komplet ulotek z informacjami o zawodach. Ten dzień należał do wyjątkowo udanych.

Ewa Michalak i Lucyna Hoffman