OBECNI W TYGODNIU STATYSTYCZNYM ORGANIZOWANYM PRZEZ URZĄD STATYSTYCZNY W ZIELONEJ GÓRZE 9 – 16 MARCA

Poruszamy się w coraz bardziej skomplikowanym świecie. Informacja stała się narzędziem rozwoju dla pojedyńczych jednostek jak i całych zbiorowości. Ważne miejsce w zbieraniu, przetwarzaniu i udostępnianiu informacji zajmuje statystyka. Termin statystyka wywodzi się od łacińskiego słowa status czyli państwo. W literaturze  słowo statystyka po raz pierwszy zostało użyte w połowie XVIII wieku przez Gottfrieda Achenwalla (1719 – 1772), profesora uniwersytetu  w Marburgu, a następnie w Getyndze. Do połowy XIX w., określano terminem statystyka zbiór danych liczbowych dotyczących stanu państwa, a następnie wszelkie gromadzone informacje opisujące świat zewnętrzny”. Dynamiczny rozwój statystyki jako narzędzia wykorzystywanego do opisu zjawisk gospodarczych datuje się od czasów A. Quetleta (1796 – 1874). W okresie tym statystykę zaczęto traktować jako naukę, czego wyrazem było powołanie w 1834 r. w Anglii Królewskiego Towarzystwa Statystycznego oraz zwołanie w Brukseli I Międzynarodowego Kongresu Statystycznego (1854 r.). Uznaje się, że podstawowym zadaniem statystyki jest  dostarczanie wiarygodnych informacji niezbędnych do podejmowania różnego rodzaju decyzji.

Uczniowie Zespołu Szkól Technicznych w Zielonej Górze, z klas logistycznych aktywnie uczestniczyli w Tygodniu Statystycznym przygotowanym przez Urząd Statystyczny w Zielonej Górze. Spotkania organizowane są co roku z okazji obchodzonego 9 marca Dnia Statystyki Polskiej, upamiętniającego posiedzenie Sejmu Czteroletniego z 1789 r., podczas którego przyjęto uchwałę o przeprowadzeniu spisu ludności Rzeczypospolitej Obojga Narodów.

Pracownicy urzędu w przystępny i ciekawy sposób starali się odpowiedzieć na pytania;  Po co robi się badania statystyczne? Jak wygląda praca ankietera? Czy praca w urzędzie statystycznym może być ciekawa? Wycieczka dydaktyczna zakończyła się quizem przygotowanym i przeprowadzonym przez pracownika urzędu. Największą wiedzą wykazała się  uczennica klasy 1TLC – Klaudia Kłos. Gratulujemy!

Dziękujemy organizatorom za wspaniałe spotkanie, które pozwoliło nam zagłębić się w istotę statystyki, poznać pracę urzędu oraz ciekawych i otwartych ludzi.

Szkolni organizatorzy spotkania – nauczyciele logistyki: Monka Kozłowska i Marlena Działabij Drupka