Obchody Międzynarodowego Dnia Dziecka „Dzieci świata przeciwko wojnie” Tarnopol (Ukraina) 30.05-02.06.2016 rok.

Grupa uczniów naszej szkoły wraz z kolegami i koleżankami z Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Sportowych wzięła udział w obchodach Międzynarodowego Dnia Dziecka „Dzieci świata przeciwko wojnie” w Tarnopolu na Ukrainie. Pojechaliśmy tam na zaproszenie władz obwodu tarnopolskiego by solidaryzować się z młodzieżą ukraińską w proteście przeciwko działaniom wojennym, prowadzonym nie tylko na Ukrainie ale i na całym świecie.

W ramach przygotowanego przez organizatorów programu obchodów mogliśmy poznać elementy tradycji i kultury ukraińskiej, uczestnicząc w przygotowanym przez dzieci            i młodzież koncercie wokalno – tanecznym. Odśpiewane na zakończenie  „Hej, sokoły …” doskonale zintegrowały młodzież polską i ukraińską.  Braliśmy udział również we wspólnym marszu przeciwko wojnie, którego finałem był happening muzyczno – taneczny, wypuszczenie w niebo gołębi pokoju i balonów w barwach Polski i Ukrainy.

Czas wolny wypełniały nam liczne atrakcje i rozrywki  przygotowane przez organizatorów – aquapark, kręgielnia czy jazda na łyżwach na sztucznym lodowisku sprzyjające integracji.

Obwód tarnopolski to również kraina dziesiątek pieczar i jaskiń. My zwiedziliśmy jedną           z ciekawszych w tym rejonie – Jaskinie „Kryształową” w pobliżu miejscowości Krzywcze.

Pobyt na Ukrainie to także poznanie miejsc historycznie związanych z polskością tych ziem. Niezwykłe wrażenie i uczucia wywołała w uczestnikach chwila spędzona na Cmentarzu Łyczakowskim i Cmentarzu Orląt  Lwowskich we Lwowie. Krótki spacer po lwowskim rynku zwanym „bratem Krakowa” zakończył naszą podróż.

Wyjazd zorganizowany został ze środków finansowych Miasta Zielona Góra.

Uczniom w wyjeździe towarzyszyli: wicedyrektor Agnieszka Chalecka oraz opiekunowie: Jolanta Jenek – pedagog  i Roman Romanowski – psycholog.

Jolanta Jenek