Szkolny konkurs „Znam swoje prawa – nie łamię praw innych”

Z okazji obchodzonego 20 listopada  Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka - pedagog szkolny Jolanta Jenek  i Rzecznik Praw Ucznia Roma Rypson – Goluda zaprosiły 2 – osobowe zespoły z klas I, II i III do udziału w szkolnym konkursie  pod hasłem: „Znam swoje prawa – nie łamię praw innych”, który odbył się  21 listopada 2016 r. Zadania dla zespołów obejmowały wiedzę z zakresu praw człowieka – dziecka – ucznia, zagrożeń i bezpiecznych zachowań w Internecie, zagadnienia cyberprzemocy, przemocy rówieśniczej, przemocy w rodzinie a także odpowiedzialności nieletnich w świetle prawa. Uczestnicy konkursu wykazywali się również znajomością instytucji pomocowych, telefonów zaufania oraz stron internetowych niosących profesjonalna pomoc w problemach.

Zwieńczeniem zmagań konkursowych było odczytanie wspólnie układanych przez wszystkie zespoły puzzli, które zawierały podstawowe prawa człowieka – dziecka – ucznia.

Zaszczytne I miejsce w konkursie zajął zespół klasy 3 TLW w składzie: Katarzyna Markun i Patrycja Ziemba. II miejsce przypadło po dogrywce klasie 3 TGG w składzie : Bartosz Kozłowski i Alex Zakrzewski a miejsce III klasie 1 TMW – reprezentowanej przez Patryka Krempę i Patryka Miśtaka.

Prace jury  wspierał psycholog szkolny Roman Romanowski.

Swoją wiedzę uczniowie czerpać mogli z przygotowanych przez pedagoga szkolnego i Rzecznika Praw Ucznia wraz z uczniami klasy 3 TLW ekspozycji wizualnych na korytarzach szkolnych oraz z uczestnictwa w zajęciach profilaktyczno – edukacyjnych prowadzonych w klasach I, II i III przez p. Joannę Dec – Pietrowską z Uniwersytetu Zielonogórskiego oraz Towarzystwa Rozwoju Rodziny.

Konkurs oraz cykl zajęć profilaktyczno – edukacyjnych dla uczniów i rodziców zrealizowano w ramach zadania „Moje bezpieczeństwo w szkole” i dzięki dotacji Urzędu Miasta Zielona Góra.

Jolanta Jenek i Roma Rypson - Goluda