Komórkomania, czyli jak zostać dawcą komórek macierzystych i uratować komuś życie

W ostatnich dniach lutego uczennice- wolontariuszki naszej szkoły Karolina Łatacz i Karolina Wojtuściszyn z klasy ITLWA prowadziły prelekcje na temat przeszczepu komórek macierzystych. Prowadzące przedstawiły historię Fundacji DKMS-u, procedurę rejestracji jako dawca oraz samego pobierania szpiku/komórek macierzystych. Pierwszym krokiem, aby  zostać dawcą szpiku jest pozostawienie do badań swojego materiału genetycznego. Osoba, która chce być zarejestrowana w bazie, w obecności wolontariusza wypełnia dokumenty, a następnie, z wewnętrznej części jamy ustnej pobiera wymaz, który zostaje  wysłany do fundacji. W ciągu trzech, czterech miesięcy osoba dostaje odpowiedź, czy może zostać dawcą.

W Polsce co godzinę ktoś dowiaduje się, że ma nowotwór krwi. Dzięki powiększaniu bazy potencjalnych dawców komórek macierzystych zwiększa się szansa na uratowanie życia chorym. W naszym kraju jest już ponad milion zarejestrowanych potencjalnych dawców, którzy chcą podarować nowe życie  innym– swoim bliźniakom genetycznym.

Akcją promocyjną zostały objęte wszystkie klasy w naszej szkole.

Ines Fronczyk