W marcu, kolejny raz szkoliliśmy się w 5KBSap

Kolejny raz, tym razem przy pięknej pogodzie nasi uczniowie klas wojskowych udali się na zajęcia do 5 Kresowego Batalionu Saperów w Krośnie Odrzańskim. Wyjazd ten był wyjątkowy ponieważ naszym mechanikom towarzyszyła niewielka grupa logistyków, reprezentowanych głównie przez dziewczyny których w klasach mechanicznych wyraźnie brakuje. Po dotarciu na teren jednostki nasi uczniowie zostali przywitani przez koordynującego zajęcia por. Andrzeja Pasternaka. Por. Pasternak zapoznał uczniów z zagadnieniami które będą ćwiczyli na kolejnych punktach nauczania, przedstawił instruktorów, oraz podał warunki bezpieczeństwa i organizacji szkolenia. Po podzieleniu na 3 grupy nasi „młodzi żołnierze” udali się na wyznaczone punkty nauczania. Pierwszy punkt znajdował się na hali sportowej gdzie, pod okiem szer. Łukasza Przezdzięka można było zmierzyć się z normami sprawnościowymi dla kandydatów na żołnierzy zawodowych. Podczas każdego testu skrupulatnie zapisywane były wyniki dla wszystkich uczestników. Było to naprawdę wyczerpujące ćwiczenie, a rezultaty były delikatnie mówiąc średnie – co powinno przyszłych kandydatów zmotywować do dodatkowego wysiłku. W tym samym czasie, na placu apelowym druga grupa miała okazję ćwiczyć musztrę indywidualną. Szkolenie prowadził kpr. Krzysztof Aleksandrowicz, który starał się wychwycić i skorygować wszystkie braki i niedoskonałości. Kolejne dwa punkty nauczania zlokalizowane były blisko siebie i równocześnie szkoliła się na nich trzecia grupa.  Na jednym z punktów, sierż. Adam Wojnas zapoznał naszych uczniów z zasadami prawidłowego zgrywania przyrządów celowniczych. Szkolenie odbywało się z wykorzystaniem urządzenia treningowego „Cyklop”. Niektórzy uczniowie mogli pochwalić się naprawdę pewną ręką, a niektórzy muszą jeszcze trochę poćwiczyć. Równolegle st. szer. Damian Dymek z wykorzystaniem karabinka AKMS prezentował budowę, rozkładanie i składanie broni, które następnie ćwiczył każdy z uczestników. Wszystkie grupy wzięły udział w zajęciach na każdym z punktów nauczania. Po zakończeniu szkolenia, na placu apelowym, por. Pasternak złożył meldunek dowódcy jednostki ppłk. Jarosławowi Szczypiorskiemu. Ppłk. Szczypiorski podsumował zajęcia, zachęcił naszych uczniów do większego wysiłku, oraz zaprosił na kolejne szkolenia, szczególnie poligonowe, w których na pewno chętnie weźmiemy udział. W czasie szkolenia naszymi uczniami opiekowali się: Jola Jenek, Krzysztof Rogowski i Roman Romanowski.