„Księżniczka na opak wywrócona”, czyli komedia omyłek

Dnia 22 marca uczniowie klasy 4TLW wraz z Panią Ines Fronczyk udali się do zielonogórskiego teatru, by obejrzeć sztukę teatralną „Księżniczka na opak wywrócona”. Napisana blisko cztery wieki temu hiszpańska komedia omyłek cieszy się do dziś powodzeniem w wielu teatrach, nie tylko dzięki ponadczasowej i żwawej męsko-damskiej intrydze. Sztuka pochodzi sprzed czterech wieków, jest komedią pomyłek w konwencji commedii dell'arte. Jej autorem jest Pedro Calderon de la Barca, jeden z wiodących barokowych poetów i dramaturgów hiszpańskich. „Ostrą” kreską zarysowane postaci, w polskiej wersji stworzonej przez poetę Jarosława Marka Rymkiewicza – urzekają pełną humoru kwiecistością języka, ale i wybiegającymi poza barokową ramę odniesieniami. Forma spektaklu nawiązuje do niezwykle barwnej epoki wędrownego teatru jarmarcznego, w którym wszyscy członkowie artystycznej trupy zajmują się wszystkim. Zarówno Nauczycielka, jak i uczniowie byli bardzo zadowoleni z obejrzanej sztuki, niejednej osobie chciało się śmiać nadal po zakończeniu spektaklu. Mam nadzieję, że spotkania z „żywą” sztuką staną się tradycją naszej szkoły.

Tomasz Szlachetka