Obchody 226. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Uczniowie reprezentujący Zespół Szkół Technicznych w Poczcie Sztandarowym wzięli udział 03.05.2017 r. w uroczystościach rocznicowych, które rozpoczęły się mszą w Kościele Konkatedralnym pw. Świętej Jadwigi w Zielonej Górze. Uczestnicy przeszli do parku im. gen. Józefa Sowińskiego, pod obelisk Konstytucji 3 Maja, gdzie została podniesiona flaga państwowa i odegrano hymn. Odbył się również apel ku pamięci oraz salwa honorowa. Na zakończenie złożono wiązanki kwiatów. Konstytucja 3 Maja, uchwalona w 1791 roku przez Sejm Czteroletni, była pierwszą w Europie i drugą na świecie ustawą zasadniczą, regulującą system prawny państwa. Wprowadzała trójpodział władzy na ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą. Brała pod ochronę państwa wszystkie stany i znosiła wady systemowe, takie jak liberum veto. Wprowadzała także w miejsce demokracji szlacheckiej monarchię konstytucyjną. Konstytucja 3 Maja obowiązywała przez 14 miesięcy do II rozbioru Polski. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie Daniel Kuczak, Jakub Tymura, Magdalena Olszówka i opiekun Krzysztof Szymula.