Certyfikat Jakości - Szkoła Przedsiębiorczości

Certyfikat Jakości - Szkoła Przedsiębiorczości W Urzędzie Marszałkowskim 23.04.2008r. odbyła się konferencja Moja szkoła – Szkołą Przedsiębiorczości. Kształtowanie postaw przedsiębiorczych w szkole.  Spotkanie było organizowane pod patronatem Marszałka Województwa Lubuskiego Pana Krzysztofa Szymańskiego w ramach ogólnopolskiego projektu „Certyfikat Jakości – Szkoła Przedsiębiorczości”. Konferencja z udziałem uczniów i nauczycieli lubuskich szkół zorganizowana została przez Fundację Młodzieżowej Przedsiębiorczości we współpracy z Ministerstwem Edukacji Narodowej, Komisją Nadzoru Finansowego, Polską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości ,,Fundacją Promocji i Akredytacji Kierunków Ekonomicznych”, Centralnym Ośrodkiem Doskonalenia Nauczycieli oraz Urzędem Marszałkowskim.
Dziesięć szkół z naszego województwa, w tym dwie z Zielonej Górze otrzymały: Certyfikat Jakości – Szkoła Przedsiębiorczości:

1. Zespół Szkół Ogólnokształcących - gimnazjum Nr 3 w Gorzowie Wlkp.,
  2. Publiczne Gimnazjum w Trzebielu,
  3. Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 Elektryk w Nowej soli,
  4. Zespół Szkół Ekonomicznych w Międzyrzeczu,
  5. Zespół Szkół im. St. Staszica we Wschowie,
  6. Zespół Szkół Ponagimnazjanych w Drezdenku,
  7. Zespół Szkół Ekonomicznych w Zielonej Górze,
  8. Liceum Ogólnokształcące w Sulechowie,
  9. Zespół Szkół Ekonomicznych w Ośnie Lubuskim,
  10. Zespół Szkół Technicznych im. Mikołaja Kopernika w Zielonej Górze.

Celem projektu jest kształtowanie postaw przedsiębiorczych młodych ludzi oraz upowszechnianie nauczania przedsiębiorczości jako istotnego wskaźnika jakości pracy szkoły.
Program Certyfikat Jakości „Szkoła Przedsiębiorczości” promuje przedsięwzięcia z edukacji ekonomicznej i z zakresu przedsiębiorczości. W szkole:

• uczymy samodzielności,
  • jesteśmy otwarci na współpracę z innymi,
  • dajemy możliwość rozwoju,
  • przygotowujemy do dorosłego życia,
  • kształtujemy postawy przedsiębiorcze.

Szkoła, kształtuje wśród uczniów postawy przedsiębiorcze, przygotowuje uczniów do rynku pracy, współpracuje z gospodarczo - społecznym otoczeniem szkoły, uczy gospodarowania finansami, upowszechnia wiedzę ekonomiczną. Działania szkół na rzecz Certyfikatu Jakości "Szkoła Przedsiębiorczości" zaświadczają, że szkoła pełni rolę lokalnego centrum edukacyjnego z dziedziny przedsiębiorczości dla młodych ludzi.
Certyfikat przyznawany jest na 3 lata, z możliwością jego przedłużenia, pod warunkiem przystąpienia do kolejnego cyklu certyfikowania.
Więcej informacji o projekcie można znaleźć na stronie http://www.junior.org.pl/sp2/index.php

Sylwia Wiśniewska