WYDZIAŁ MECHANICZNY UZ SZKOLI NASZYCH MECHANIKÓW

W ramach projektu „Modernizacja Kształcenia Zawodowego w Mieście Zielona Góra” nasi mechanicy z klasy 2TMW wzięli udział w specjalistycznych zajęciach zawodowych. Zajęcia prowadzone były przez pracowników naukowych wydziału mechanicznego UZ, oraz odbywały się w laboratoriach i pracowniach wydziału. Nasi mechanicy, podzieleni na 3 grupy mieli okazję przeprowadzić doświadczenia, oraz nauczyć się obsługi specjalistycznego sprzętu laboratoryjnego. Uczestnicy mogli przeprowadzić doświadczenie na maszynie wytrzymałościowej, wyznaczyć charakterystyczne granice wytrzymałości dla rozciąganej próbki, następnie porównać wyniki doświadczenia z symulacją wykonaną na oprogramowaniu ANSYS. W pracowni metrologii zapoznali się z obsługą specjalistycznych narzędzi i przyrządów pomiarowych, wyznaczyli profil krzywki wałka rozrządu, badali parametry chropowatości powierzchni, oraz sprawdzali dokładność i określali błędy pomiarowe mikrometrów. Na hali maszyn obserwowali obsługę nowoczesnej frezarki CNC, ćwiczyli czynności przygotowawcze i obsługowe, oraz obserwowali proces obróbki wg wcześniej napisanego programu. Zajęcia były bardzo ciekawe i z pewnością stanowiły doskonałe uzupełnienie wiedzy i umiejętności nabytych w naszej szkole.