Youlive
Kraje partnerskie
Witamy

Projekt Comenius „Młodzi ludzie żyją i pracują w Europie” realizowany jest w latach 2009-2011. Łączy 6 szkół w sześciu różnych krajach Europy z 18 nauczycielami i ok. 180 uczniami. To co łączy partnerskie szkoły:
- uczniowie niedostosowani społecznie,
- integracja z procesem nauczania na zajęciach języka angielskiego, przedmiotów zawodowych oraz na dodatkowych spotkaniach po lekcjach,
- użycie najnowszych technologii informacyjnych i komunikacyjnych,
- potrzeba pokonywania granic geograficznych,
- otwarcie umysłów uczniów na kraje partnerskie,
- oczywiście podstawowa znajomość języka angielskiego.

W ramach realizacji projektu uczniowie zwiększyli swoją świadomość różnic kulturowych, zachęceni zostali do zwiększenia komunikacji na poziomie międzynarodowym, mają możliwość ćwiczenia języka obcego, pokazano im możliwości pracy i nauki za granicą, zmniejszyły się też ich obawy przed podróżowaniem i integracją interkulturową. Nauczyciele mają możliwość zdobycia nowych doświadczeń, wymiany opinii, tworzenia wspólnych materiałów dydaktycznych. Dla społeczności lokalnych projekt stanowi promocję placówki edukacyjnej i podnosi jej status w oczach środowiska.

Upowszechnianie i wykorzystanie rezultatów projektu odbywa się na poziomie instytucji i społeczności lokalnej. Informacje o projekcie rozpowszechniane były w gazetce szkolnej, ulotkach, tablicach informacyjnych, na spotkaniach rodziców, uczniów, na zakończenie zostanie przeprowadzona ankieta wśród uczniów, którzy brali udział w projekcie po stronie polskiej oraz nastąpi wspólna ewaluacja działań wszystkich partnerów. Osiągnięte efekty będą zaprezentowane w formie płyt z prezentacjami, które będą odtwarzane publicznie, choćby w czasie najbliższych Dni Szkoły, które są okazją by zaangażować społeczność szkolną do upowszechniania i wykorzystywania osiągniętych rezultatów.

20 kwietnia 2011r. w czasie Dnia Otwartego zorganizowaliśmy KARAOKE z piosenkami krajów partnerskich. To wydarzenie miało przybliżyć idee projektu, zwiększyć świadomość kulturową, ćwiczenia języków obcych, zmniejszyć obawy przed podróżowaniem, zwróceniem uwagi, co jest ciekawe w naszym kraju, co warto u nas promować, a co zobaczyliśmy w krajach partnerskich. Dla uczniów z innych szkól przygotowaliśmy ulotki informacyjne, aby mogli więcej dowiedzieć się o naszych działaniach.

Uczniowie i realizatorzy projektu Comenius