KOPERNIK SZLIFUJE ANGIELSKI

W ramach realizowanego w szkole projektu „Kopernik wraca do szkoły”, finansowanego z programu POWER, czworo nauczycieli naszej szkoły brało udział w dwutygodniowej mobilności w Wielkiej Brytanii. W ramach tego działania, w dniach 25.06-6.07.2018, nauczyciele Lucyna Hoffman, Agnieszka Staniów, Agnieszka Żelek i Mariusz Kita uczestniczyli w kursie językowym zorganizowanym przez szkołę Richard Language College w Bournemouth w Anglii.

Pierwszego dnia szkolenia rozwiązaliśmy testy poziomujące, aby przydzielono nas do odpowiednich grup zaawansowania językowego. Ponieważ każdy z nas trafił do innej grupy, realizowaliśmy zajęcia językowe zgodne z naszymi potrzebami. Zajęcia odbywały się od 9:00 do 16:30 w małych grupach (od 4 do 12 osób), główny nacisk położony był na zwiększanie swobody wypowiedzi ustnych oraz rozwój słownictwa.

Poza oczywistym zwiększeniem swoich kompetencji językowych, rozwinęliśmy także nasze kompetencje interkulturowe i społeczne. Poznaliśmy wielu ciekawych ludzi z całego świata (m.in. z Korei Płd., Czech, Japonii, RPA, Arabii Saudyjskiej czy Hiszpanii), mając nadzieję na trwałe kontakty, które być może zaowocują współpracą międzynarodową. Dodatkowo braliśmy udział w spotkaniach integracyjnych i wycieczkach, w czasie których w praktyce stosowaliśmy zdobyte podczas zajęć umiejętności oraz wiedzę. Sobotnia całodzienna wycieczka do Bath była doskonałą ku temu okazją, a co więcej, zwiedzaliśmy jedno z najstarszych miast Anglii (zostało założone przez starożytnych Rzymian) podziwiając przepiękne meandry rzeki Avon. Również wyprawa na tradycyjną angielską rybę z frytkami (fish and chips) uświadomiło nam, że ta kuchnia może być smaczna.

Udział w szkoleniu zagranicznym to niesamowite doświadczenie, rozwijające na wielu płaszczyznach. Mamy nadzieję, że w przyszłości będziemy mogli ponownie wziąć udział w podobnym przedsięwzięciu.