Szkolne Koło Caritas

 

SZKOLNE KOŁO CARITAS

działające w Zespole Szkół Technicznych 

im. Mikołaja Kopernika 

 

Witamy i zapraszamy do działania

  

,,Człowiek jest wielki nie przez to co posiada,

 lecz przez to kim jest; nie przez to co ma,

 lecz przez to czym dzieli się z innymi".

                                                                                                     Jan Paweł II

 

ZARZĄD:

PRZEWODNICZĄCA: Karolina Skwarczyńska

Z-CA PRZEWODNICZĄCEJ: Paweł Kowalski

SEKRETARZ: Natalia Szyszka

SKARBNIK: Daria Turczańska

 

 OPIEKUNOWIE:

 

Roma Rypson-Goluda

Ewa Michalak

 

 

AKTUALNOŚCI - rok szkolny 2020/2021

1. Rok 2020 - czas wspomnień o Papieżu Janie Pawle II  

W roku 2020 obchodzimy:

  • 15 rocznicę śmierci Jana Pawła II
  • 100 rocznicę urodzin Karola Wojtyły.

Jak dobrze znasz życie i działalność Jana Pawła II? Sprawdź swoją wiedzę o papieżu Polaku. Rozwiąż quiz i sprawdź, jak wiele wiesz o działalności polskiego papieża. [QUIZ] [QUIZ2]

*) Quizy: [1] [2] [3] [4]

Przygotowaliśmy zestaw materiałów, które w ciekawy sposób prezentują fakty z życia Świętego Jana Pawła II.

Zapraszamy: przeczytaj... obejrzyj... wspomnij...

*) Kalendarium życia Jana Pawła II [tutaj]

*) Wirtualny spacer po domu rodzinnym Jana Pawła II [tutaj]

*) Papież Jan Paweł II, teolog, filozof, kaznodzieja, poeta, dramatopisarz (pseudonimy literackie: Andrzej Jawień, A.J., Stanisław Andrzej Gruda, Piotr Jasień) [tutaj]

*) cytaty Jana Pawła II [tutaj]

*) Wirtualny spacer z Janem Pawłem II [tutaj]

*) serial animowany "Karol" [tutaj]  Życie Karola Wojtyły zostało przeniesione w świat animowany i tak powstał jedyny w swoim rodzaju serial Karol, którego krótkie jednominutowe odcinki nie tylko przybliżają historię niezwykłego papieża, lecz także pokazują go takim, jakim był na co dzień: serdeczny, wesoły, przyjazny i – rzecz jasna! – uwielbiający wadowickie kremówki!

*) Jan Paweł II - człowiek odwagi. Zarys biografii - materiał dydaktyczny [plik]

*) Aby przybliżyć sobie sylwetkę Papieża, zachęcamy do spędzenia 26 dni z Janem Pawłem II. Zainstaluj aplikację Cytaty JP2Aplikacja codziennie wyświetli „cytat dnia”, który stać się może Twoim mottem lub natchnieniem do chwili refleksji. Możesz także stworzyć własną spersonalizowaną listę ulubionych cytatów oraz podzielić się nimi z rodziną i przyjaciółmi. Otrzymasz możliwość wykonania pięciu zadań, inspirowanych codziennymi obowiązkami Jana Pawła II. Poznasz naukę Ojca Św., Jego inspiracje, codzienne obowiązki i zwyczaje. Pontyfikat Jana Pawła II trwał 26 lat. Wszyscy doskonale znamy Ojca Świętego, jednocześnie niewiele wiedząc, co leżało u źródeł Jego działania. Nie znamy duchowych, ani intelektualnych korzeni, z których wyrastał Karol Wojtyła i na których opierał swoje działania w trakcie pontyfikatu. Aby to zmienić i duchowo zbliżyć się do źródeł Jego inspiracji, zachęcamy do skorzystania z aplikacji.

*) Zachęcamy do zapoznania się z bezpłatną wystawą [tutaj] przygotowaną przez Centrum Myśli Jana Pawła II. Przypomnisz sobie postać, która wpłynęła na bieg historii, poznasz korzenie Jana Pawła II oraz bogactwo jego życia, osobowości i myślenia. Dzięki wystawie „Karol Wojtyła. Narodziny” wyruszysz w podróż po przełomowych momentach życia papieża Jana Pawła II. Będziesz uczestniczył w narodzinach małego Lolka; poznasz dorosłego Karola z czasu studiów, okupacji i pracy fizycznej w zakładach Solvay; z bliska poobserwujesz powołanie kapłańskie, biskupstwo i obchody Milenium Chrztu Polski; wybierzesz się z biskupem Wojtyłą na wyprawy kajakowe z młodzieżą; powitasz nowego papieża na balkonie Bazyliki św. Piotra, przyglądniesz się jego działalności w czasie pontyfikatu, w końcu będziesz towarzyszyć mu w chorobie i ostatnich chwilach.

*) Coś dla nauczycieli - konspekty zajęć dla szkół ponadpodstawowych "Historia Polski oczami Jana Pawła II. [plik]

*) Zachęcamy do obejrzenia archiwalnych zdjęć z pontyfikatu Jana Pawła II [tutaj

*) Obejrzyj serię 8 filmów pt. "Kuchnia Papieska" - poznasz przedstawione w unikalny sposób informacje o życiu Karola Wojtyły wplecione w wątek dziejowy naszego kraju i okraszone nutą domowych przepisów [tutaj]

*) Film "Karol Wojtyła - Jan Paweł II" [film]

*) "Karol Wojtyła - nasz Papież. 100-lecie urodzin Jana Pawła II - biografia filmowa [film]

*) Reportaż "Rodzice Jana Pawła II" [film]

*) Reportaż "Jan Paweł II i Prymas Stefan Wyszyński" [film]

*) Reportaż z pogrzebu Jana Pawła II [film]

*) Zamach na Jana Pawła II [film]

*) Pielgrzymki Jana Pawła II do Polski [publikacja]: w przygotowaniu

  • Pierwsza pielgrzymka [tutaj]
  • Druga pielgrzymka [tutaj]
  • Trzecia pielgrzymka [tutaj]
  • Czwarta pielgrzymka
  • Piąta pielgrzymka
  • Szósta pielgrzymka
  • Siódma pielgrzymka
  • Ósma pielgrzymka
  • Dziewiąta pielgrzymka

*) serwis "W Wadowicach wszystko się zaczęło..." [tutaj]

*) Broszura "Jan Paweł II" [tutaj]

*) Prezentacja "Jan Paweł II" [tutaj]

*) Różne filmy oraz dokumenty z życia Świętego Jana Pawła II: [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7]

2. Wolontariat - co to takiego i czy warto się zaangażować?

Eksperci szacują, że w Polsce jest ponad 6 000 000 wolontariuszy, niosących pomoc innym. Co więcej z roku na rok liczba zainteresowanych wolontariatem rośnie i w przeciągu następnych lat będzie rosła. Wolontariuszami w Polsce są głównie ludzie młodzi i bardzo młodzi, ale nie brakuje ludzi starszych, nawet tych w podeszłym wieku.

Zapraszamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi wolontariatu. Może zaciekawi Cię ten temat i zaangażujesz się w działania wolontariackie.

Zachęcamy również wychowawców klas do wykorzystania materiałów i przeprowadzenia lekcji wychowawczej promującej ideę wolontariatu.

*) Co to jest wolontariat?

Wolontariat jest bezpłatnym, dobrowolnym, świadomym działaniem na rzecz innych osób, które zdecydowanie wykracza poza zwykłe więzi rodzinno – koleżeńsko - przyjacielskie.

Wolontariat może przybierać postać bezterminowego, terminowego, jednorazowego, grupowego itp. działania.  Wolontariusz podejmuje działanie na rzecz drugiego człowieka dobrowolnie i bezpłatnie. Jego pomoc wykracza poza klasyczne więzi.

*) Kto może zostać wolontariuszem?

Nie ma praktycznie żadnych ograniczeń. Wolontariuszem może być każdy, kto chce pomagać innym dzieląc się swoim czasem, wiedzą i umiejętnościami. Działania wolontariuszy są nakreślone na osiągnięcie określonych rezultatów.

*) Gdzie mogę pracować w charakterze wolontariusza/ wolontariuszki?

Pracować w charakterze wolontariusz można praktycznie wszędzie poza biznesem. Począwszy od domów dziecka, szkół, poprzez muzea, szpitale, hospicja, aż do domów spokojnej starości. Wiele organizacji charytatywnych nie byłoby w stanie funkcjonować, gdyby nie bezinteresowna pomoc wolontariuszy. Wolontariatem jest także kwestowanie podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, czy na cmentarzach podczas Wszystkich Świętych na rzecz ratowania zabytkowych nagrobków i pomników. Szerokie spektrum możliwości pomagania dają lokalne Ośrodek Pomocy Społecznej, których statutowym celem jest pomaganie najbardziej potrzebującym. Wolontariusze, którzy bardzo mocno angażują się w działanie Ośrodka Pomocy Społecznej mają później duże szanse na stałe zatrudnienie Ośrodku i rozwój zawodowy w obrębie ich zainteresowań.

*) Na czym polega praca wolontariusza?

Praca wolontariusza może mieć różny charakter, ale za każdym razem pozostaje działaniem wykonywanym dla dobra innych osób, które zdecydowanie wykracza poza zwykłe więzi rodzinno - koleżeńsko - przyjacielskie. Działania wolontariuszy prowadzą między innymi do ułatwiania życia pacjentów w szpitalach, hospicjach czy też wychowanków w domach dziecka i domach opieki społecznej. Wolontariuszem można być podczas imprez sportowych i kulturalnych, pomagając nieodpłatnie turystom i kibicom w dotarciu do obiektów sportowych i widowiskowych w danym mieście. Bardzo często wolontariusze prowadzą publiczne zbiórki pieniędzy. Generalnie, praca w charakterze wolontariusza może być wykonywana praktycznie wszędzie poza biznesem i może dotyczyć realizacji dowolnych czynności, na które godzi się wolontariusz. Nie powinny one obciążać go zanadto ani pod względem fizycznym, ani psychicznym. Mogą obejmować dotrzymywanie towarzystwa pensjonariuszom w Domach Spokojnej Starości, pielęgnację zwierząt w schronisku, wydawanie posiłków bezdomnym itp.

*) Jakie są rodzaje wolontariatu?

Wolontariat rozwija się w różnych obszarach. Zanim podejmiemy więc decyzję o zostaniu wolontariuszem, warto sprawdzić, jaka „dziedzina” będzie dla nas odpowiednia.

Wolontariat hospicyjny to obszar, w którym szczególnie potrzebna jest pomoc. Jest to jednak praca, dla osób szczególnie wytrzymałych psychicznie. Dotyczy to zwłaszcza tych obowiązków, które świadczone są chorym i jego rodzinie. Oprócz tego wolontariusze zajmują się zadaniami biurowymi i organizują różnego rodzaju akcje charytatywne na rzecz wsparcia finansowego lub materialnego takich instytucji.

Wolontariat sportowy najczęściej dotyczy pomocy przy organizacji zawodów sportowych, mistrzostw, rozgrywek itp. Wiąże się on np. z pomocą wolontariuszy podczas biegu (podają napoje), wsparciem zawodników i kibiców, organizacją zawodów itp. To także świetna okazja do tego, aby poznać od kuchni, jak wygląda przygotowywanie takich wielkich imprez.

Wolontariat w NGO skupia się na działaniu w organizacjach pozarządowych. Zadania wolontariuszy są uzależnione od tego, w jakim obszarze działa dana instytucja. Mogą to być działania związane z pracą biurową, organizacyjną, często jest to wspieranie kampanii organizacji i pomoc w różnych projektach.

Wyróżnia się także wolontariat seniorów. To znaczy, że pomoc mogą świadczyć osoby w każdym wieku. Tacy wolontariusze najczęściej dzielą się swoim doświadczeniem, wiedzą, konkretnymi umiejętnościami. Przekazują to wszystko dalej, dają komuś swój czas, przez co sami czują się potrzebni.

Jest jeszcze wolontariat międzynarodowy. Ten świadczony jest poza granicami naszego kraju. Najczęściej w tym przypadku mówi się o programach wymiany wolontariuszy lub o konkretnych projektach. Wolontariat międzynarodowy najczęściej jest długoterminowy, może trwać nawet rok. W jego ramach wyróżnia się wyjazdy misyjne, popularne workcampy czy wolontariat świadczony z programu Erasmus.

Można także wskazać wolontariat szkolnyW wielu szkołach oraz instytucjach edukacyjnych coraz częściej tworzy się kółka dla wolontariuszy, dzięki czemu uczniowie mogą zaangażować się w inicjatywy na rzecz szkoły oraz uczniów. Mogą działać zarówno na terenie danej placówki, a także poza nią. Wspierają miejscowe instytucje lub organizacje pozarządowe.

Można powiedzieć, że w dobie internetu musiał powstać E-wolontariatMożna pomagać wirtualnie, wypełniając swoje zadania z każdego miejsca na świecie. W ten sposób możliwe jest np. administrowanie strony internetowej, pisanie lub tłumaczenie tekstów, prowadzenie funpage i wiele innych.

*) Kodeks Etyczny Wolontariusza

*) Prawa wolontariusza

Jako wolontariuszowi przysługują ci następujące uprawnienia:

 masz prawo być poinformowany przez korzystającego o ryzyku dla zdrowia i bezpieczeństwa, związanym z wykonywanymi przez Ciebie świadczeniami;

 masz również prawo być poinformowany przez korzystającego o wszystkich przysługujących Ci prawach i ciążących na tobie obowiązkach;

 masz prawo wykonywać świadczenia w higienicznych i bezpiecznych warunkach, a gdy okaże się to niezbędne, powinieneś być wyposażony w odpowiednie środki ochrony osobistej;

  możesz także, za zgodą korzystającego i na jego koszt, skorzystać ze szkoleń w zakresie wykonywanych przez siebie świadczeń;

 możesz powierzyć wykonanie swojego świadczenia innej osobie, która posiada niezbędne kwalifikacje do jego wykonania;

 w razie podróży służbowej, masz prawo do diety oraz zwrotów kosztów podróży;

Uwaga! Możesz zwolnić korzystającego z tych obowiązków w całości lub w części, ale wyłącznie w formie pisemnej pod rygorem nieważności.

 korzystający może pokryć za Ciebie wszystkie inne koszty poniesione w trakcie wykonywania przez ciebie świadczeń. Ostateczna decyzja w tej sprawie należy jednak do korzystającego;

 korzystający jest zobowiązany zapewnić Ci również ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków, a gdy nie jesteś objęty ubezpieczeniem zdrowotnym, możesz także uzgodnić z korzystającym, aby zapewnił Ci ubezpieczenie zdrowotne (decyzja należy do korzystającego).

*) Obowiązki wolontariusza

Twoje obowiązki wolontariusza wynikają zarówno z ustawy jak również z cywilnoprawnego charakteru umowy. Oto najważniejsze z nich:

 jako wolontariusz powinieneś posiadać kwalifikacje niezbędne do wykonywanych przez ciebie świadczeń, ale tylko wtedy gdy obowiązek posiadania takich kwalifikacji i spełnienia określonych wymagań wynika z odrębnych przepisów;

 jeżeli nie skończyłeś 18 lat, powinieneś przedstawić korzystającemu pisemną zgodę rodziców lub opiekunów na to, że będziesz wolontariuszem;

 masz obowiązek wykonywania zadań z należytą starannością;

 gdy wskutek twojego działania korzystający lub osoba trzecie poniesie szkodę, będziesz musiał ponieść odpowiedzialność materialną za wyrządzone szkody. Dlatego też powinieneś zadbać o to, aby korzystający ubezpieczył Cię od odpowiedzialności cywilnej. Uwaga! Jeżeli nie będzie chciał tego zrobić, pamiętaj, że również ty sam możesz się ubezpieczyć od odpowiedzialności cywilnej!

*) Poradniki  [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13]

*) Strony internetowe [1] [2] [3] [4] [5]

*) Ogólnopolska Sieć Centrów Wolontariatu [tutaj]

*) E-wolontariat [1] [2] [3] [4]

*) Prezentacje [1] [2]

*) Wolontariat - dobre praktyki [1] [2]

*) Filmy [1] [2] [3] [L1] [L2] [L3] [L4] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20]

*) Scenariusze [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9]

 

 

 

  AKTUALNOŚCI - rok szkolny 2019/2020

1. "Pola nadziei" - Ogólnopolska Kampania na rzecz osób terminalnie chorychktórej celem poza  pozyskiwaniem funduszy na działalność Hospicjum jest  przede wszystkim edukacja i uwrażliwianie na los osób terminalnie chorych.

2. Kartka dla Kombatanta - przekazanie pensjonariuszom DPS dla Kombatanta kosza 250 samodzielnie wykonanych (różnymi technikami) kartek na rozmaite okazje - inicjatorka i realizatorka Ewa Michalak.

3. "Zapal znicz pamięci 2019" - uczczenie pamięci ofiar zbrodni niemieckich w 1939r. (wyjście p. Ewy Michalak z klasami pierwszymi na Cmentarz Komunalny w Zielonej Górze).

4. Spotkanie 28.10.2019 z przedstawicielem Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 2018-2019 na temat akcji "Znicz na grobie Powstańca Wielkopolskiego" (realizatorzy ks. Damian Kołodziej, Agnieszka Chalecka).

5. "Znicz na grobie Powstańca Wielkopolskiego" 1 listopada 2019r. - udział uczniów klas 1TMP i 1TLAG wraz z opiekunami Ks. Damianem Kołodziejem oraz p. Agnieszką Chalecką w akcji - uczniowie na podstawie otrzymanej mapki odnaleźli groby 7 powstańców wielkopolskich i zapalili znicze pamięci.  

6. "Falubazowe Mikołajki" - zbiórka słodyczy w dniach 4-22.11.2019r. w ramach akcji Zielonogórskiego Klubu Żużlowego STELMET FALUBAZ, które trafią do paczek świątecznych dla podopiecznych świetlic środowiskowych, placówek opiekuńczo-wychowawczych, domów dziecka oraz szpitali Województwa Lubuskiego. 

7. Konkurs na plakat "Zapal znicz pamięci". Akcja zainicjowana przez p. Ewę Michalak realizowana z pomocą p. Agnieszki Chaleckiej ma na celu promocję postawy pamięci i oddania czci żołnierzom polskiej niepodległości.

8. Wizyta w Zielonogórskim Klubie Żużlowym - przekazanie zebranych na cel "Mikołajek Falubazowych" słodyczy.

9. "Tak pomagam" - zbiórka produktów żywnościowych w sklepach Lewiatan i Lidl na paczki świąteczne dla ubogich i potrzebujących - 6 grudnia 2019r.

10. "Paczka dla AK-owca" - przygotowanie paczki świątecznej dla żołnierza AK.

11. "Podziel się życzeniami" - przygotowanie kartek świątecznych z życzeniami dla pracowników szkoły.

12. "Wspomnij o Janie Pawle II" - akcja informacyjna dotycząca życia i pontyfikatu papieża Polaka Jana Pawła II.

13. Promocja wolontariatu szkolnego poprzez informację na temat działających kół wolontariackich i organizowanych akcji.

14. "Razem na święta" - przystąpienie do akcji MEN promującej wolontariat szkolny.

 

AKTUALNOŚCI - rok szkolny 2018/2019

1. Bądź dobry jak chleb

2. Spotkanie opiekunów z dyrektorem Caritas Diecezji Zielonogórskiej.

3. Spotkanie warsztatowe dla członków SKC w oddziale Caritas w Zielonej Górze – poznanie głównych celów działalności, poznanie sylwetki i zadań wolontariusza, opracowanie dekalogu Wolontariusza SKC.

4. Uroczysta inauguracja działalności SKC w ZST z udziałem proboszcza parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego oraz dyrektora Caritas Diecezji Zielonogórskiej.

5. Przygotowanie kartek świątecznych dla pracowników i emerytów szkoły oraz dla chorych i samotnych mieszkańców parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego.

6. Akcja „Zapal znicz pamięci”.

7. „Tydzień wspomnień o Janie Pawle II” – akcja informacyjna dotycząca życia i pontyfikatu papieża Polaka Jana Pawła II.

8. Zbiórka środków czystości dla Hospicjum w Zielonej Górze.

9. Caritasowa Choinka Dobrych Uczynków promująca obdarowywanie się życzeniami świątecznymi.

10. Zbiórka produktów żywnościowych na paczki świąteczne dla ubogich rodzin w ramach akcji „Tak pomagam”.

11. Akcja „Dzień Chorego” – pogadanki z uczniami uwrażliwiające młodych ludzi na potrzeby osób chorych.