Youlive
Menu
Kraje partnerskie
Witamy

Annemasse

W dniach 11-15 11. 2009r. uczestniczyliśmy w pierwszym spotkaniu (a będzie takich spotkań jeszcze pięć) projektu Comenius „Młodzi ludzie żyją i pracują w Europie” w miejscowości Annemasse we Francji. Zespół Szkół Technicznych z Zielonej Góry reprezentowało pięcioro uczniów: Piotrek, Adam, Łukasz, Andżelika i Patrycja wraz z opiekunami Sylwią Wiśniewską i Lucyną Hoffman. Poznaliśmy uczniów z Bułgarii, Rumunii, Niemiec, Włoch i Francji szlifując oczywiście nasz angielski. Organizatorzy zaplanowali szczegółowo plan naszego pobytu. Mieszkaliśmy u francuskich rodzin, co pozwoliło nam poznać tutejsza kulturę i kuchnię. Pracowaliśmy wspólnie realizując cele naszego projektu, spotkaliśmy się z dyrekcją goszczącej nas szkoły i z mehrem miasta, zwiedziliśmy Annecy i Genewę. Wieczorami spotykaliśmy się w międzynarodowym towarzystwie.

Przed nami nowe wyzwanie i ciężka praca organizatora, w lutym 2010 będziemy gościli około 30 osób na spotkaniu w Zielonej Górze.

Efekty naszej pracy można śledzić na stronie naszej szkoły i stronie projektu, a chcąc być stale w kontakcie założyliśmy swoje forum. Postanowiliśmy, że na bieżąco będziemy Was informować o tym co się nam udało zrealizować.

Uczestnicy spotkania: Piotrek, Adam, Łukasz, Andżelika i Patrycja.


GORNA ORIAHOVITSA

Nasz projekt „Młodzi ludzie żyją i pracują w Europie” został zrealizowany w połowie. Uczestniczyliśmy do tej pory w spotkaniach we Francji, Rumunii, gościliśmy grupy w Polsce, a od 9 do 15 listopada 2010r. byliśmy w Gornej Oriahovitsy w Bułgarii. Spotkanie było dla nas dużym wyzwaniem. Oprócz pracy nad projektem na miejscu, podróżowaliśmy w obie strony prawie przez pół Europy. To, co zobaczyliśmy, dało nam rzeczywisty obraz tego, jak ludzie mieszkają. Do Bułgarii dotarliśmy w środę późnym wieczorem. Zmęczeni, ale zadowoleni, bo tam temperatura wynosiła 23 stopnie, a w Polsce o tej porze tylko 6 stopni. Następnego dnia w grupach międzynarodowych pracowaliśmy nad wyznaczonymi zadaniami oraz gościliśmy u prezydenta miasta. W piątek byliśmy w Wielkim Tarnowie, gdzie zwiedzaliśmy carski zamek z XII/XIII wieku i gościliśmy na tamtejszym uniwersytecie. W sobotę prezentowaliśmy wyniki naszych wspólnych działań oraz przedstawialiśmy prezentacje o szkołach wyższych ze swoich miejscowości. Wieczory spędzaliśmy w międzynarodowym towarzystwie. Takie spotkania sprawiają, że rozumiemy potrzebę nauki języka angielskiego, co może nam „otworzyć drzwi” do lepszego poznania kultury innych narodów i uświadomienia, że jesteśmy Europejczykami, dla których granice nie stanowią już problemu.

Opiekunowie:
Lucyna Hoffman
Sylwia Wiśniewska

Uczniowie:
Agata Wodzińska
Patrick Gabler
Patryk Żak
Marta BulanowskaPALERMO To już przedostatnie spotkanie w ramach projektu Comeniusa, tym razem w Palermo na Sycylii. Polskę reprezentowali na nim Piotr Książkiewicz, Filip Świątek (obaj z kl. 2 TLB) i Joanna Żurańska (kl. 3 TH), opiekunami były (tradycyjnie) panie Sylwia Wiśniewska i Lucyna Hoffman oraz ksiądz Radosław Szymański. Ponieważ wszystkie drogi prowadzą do Rzymu, więc my również zatrzymaliśmy się tam w drodze do Palermo. Dzięki naszym opiekunom udało nam się zwiedzić pokrótce najważniejsze zabytki tego pięknego miasta i Watykanu. Rzym pożegnał się z nami ulewą, na szczęście niebawem powitało nas sycylijskie słońce i + 18°C :)

Palermo to stolica Sycylii, jednego z najuboższych regionów Włoch. Miasto często kojarzone jest z mafią, jednak jak na każdym kroku podkreślają Włosi, to już historia. Historia przeplata się tu ze współczesnością: obok nowoczesnych sklepów i eleganckich butików kryją się starożytne mury obronne, średniowieczne kościoły, renesansowe pałace i kamienice, z których niestety wiele popada w ruinę. Oprócz pracy nad projektem nasi gospodarze przygotowali dla nas dużo zwiedzania. Najbardziej zapadły nam w pamięć przepiękne plaże Mondello, górskie krajobrazy w zabytkowym miasteczku Erice oraz starożytna świątynia w Segesta.

Nawiązaliśmy nowe kontakty, ćwiczyliśmy nasz angielski. Wykonywaliśmy zadania projektowe w mieście, posługując się właśnie tym językiem. Odwiedziliśmy ratusz miejski, a także gościł nas prezydent regionu Sycylia (odpowiednik naszego wojewody). Włochy słyną między innymi ze znakomitej kuchni – uczestniczyliśmy zatem w prezentacji i degustacji Sycylijskich potraw regionalnych, obfitującej w owoce morza i bardzo słodkie desery. Niestety, czas spędzony w Palermo szybko minął i już w niedzielę 20 lutego wcześnie rano wyruszyliśmy w drogę powrotną. Najtrudniej było znowu przyzwyczaić się do mroźnej temperatury i śniegu :)

Uczniowie
Asia, Filip i Piotr

Opiekunowie
R. Szymański, L. Hoffman, S. Wiśniewska


Zielona Góra

Chcielibyśmy Was poinformować o wydarzeniu jakie miało miejsce w Zespole Szkół Technicznych w dniach 10-14.02.2010. Nasza szkoła jest partnerem w projekcie „Młodzi ludzie żyją i pracują w Europie”. W tym okresie zorganizowaliśmy obcokrajowcom z Francji, Niemiec, Bułgarii, Włoch i Rumunii pobyt w Zielonej Górze. Zanim dotarli wszyscy do Zielonej Góry mieli chwilę czasu, aby zwiedzić Berlin, skąd potem wszyscy z „małym” spóźnieniem dotarli do NAS. Pora roku może chłodna, ale wrażeń było dużo. Nasi koledzy mieszkali w naszych domach, mieli więc możliwość poznania z bliska naszej kultury i obyczajów. Byliśmy wspólnie tylko trzy dni, ale zdążyliśmy zrobić wiele.

Wieczorami spotykaliśmy się w małych grupach, byliśmy na lodowisku, w kinie, w Palmiarnii i Focusie. Pobyt w Polsce uwieczniony został na wielu zdjęciach, które pomogą stworzyć sprawozdania w poszczególnych krajach. Wszyscy spotkamy się już na przełomie kwietnia i maja 2010r. w Rumunii w Cluj Napocy.

Dla zainteresowanych funkcjonuje już forum projektu (zalogować można się po kontakcie z panią Hoffman aby uzyskać dostęp), na którym rozmawiamy na różne tematy i strona internetowa (www.youlive2009.ch).

Z polskiej strony w projekcie brali udział:

Książkiewicz Piotr, Rogowski Kacper, Lisekowska Emilia, Bulanowska Marta, Kasińska Patrycja, Samson Justyna, Dabiach Jacek, Zawiska Natalia, Szulc Paulina, Żurańska Joanna, Szczepaniak Stanisław, Suchecki Michał, Kurianowicz Paweł, Sikora Oktawian, Majka Tomasz, Szymańska Angelika, Szpara Adam

Copyright by www.d4u.glt.pl