PARTNERZY

„KATYŃ – GOLGOTA WSCHODU”

„Prawda Katynia jest stale obecna w naszej świadomości i nie może być wymazana z pamięci Europy”- bł. Jan Paweł II
    13 kwietnia 2012 r. obchodziliśmy 69. rocznicę odkrycia masowych grobów w Katyniu oraz 72. rocznicę Zbrodni Katyńskiej oraz II Masowej Deportacji Polaków z Kresów Wschodnich.

Uroczystość,  pod patronatem Marszałka Województwa Lubuskiego Elżbiety Polak oraz Prezydenta Miasta Zielonej Góry Janusza Kubickiego, rozpoczęła się złożeniem wiązanek kwiatów przez delegacje LRK i ZS przed Obeliskiem Katyńskim i Pomnikiem Matki Sybiraczki. Po mszy św. w kościele pw. Najświętszego Zbawiciela w Zielonej Górze w intencji pomordowanych na Wschodzie,  uczestnicy uroczystości przejechali na Cmentarz Komunalny, gdzie przy pomniku Golgota Wschodu miał miejsce apel poległych. Po koncercie orkiestry Zastalu  wszyscy zebrani wspólnie śpiewali pieśni patriotyczne, a później przeszli do Zespołu Szkół Technicznych im. Mikołaja Kopernika w Zielonej Górze.
    Uczniowie naszej szkoły (Agata Wodzińska, Joanna Kotecka, Angelika Nowakowska, Natalia Orłowska, Iwona Mróz, Angelika Solska, Martyna Makarska, Marzena Walendowska, Malwina Zawisza, Sylwia Symerjak, Emilia Błeszyńska, Michał Mikołajczyk, Maciej Kwiatkowski, Radosław Kuboń, Przemysław Ławniczak, Łukasz Błoniewski, Grzegorz Juszkiewicz, Jacek Soboń, Dawid Marciniak, Dawid Krawiec, Maciej Antkowiak, Damian Bojanowski, Oskar Stefanowicz, Filip Wiśniewski, Natalia Zawiska, Patrycja Mikłasewicz), pod kierunkiem Wandy Trzeciak i  Anny Roszak, przygotowali inscenizację „Katyń – Golgota Wschodu” upamiętniającą wydarzenia sprzed 72 lat, która licznie zebranym gościom dostarczyła głębokich przeżyć i wzruszeń.
    Godnie uczciliśmy pamięć i oddaliśmy należną cześć zamordowanym i zaginionym na Nieludzkiej Ziemi. Nad przygotowaniem i przebiegiem tej pięknej zielonogórskiej uroczystości czuwał Prezes LRK Pan Jarosław Barski.


                                 Wanda Trzecia i Anna Roszak