NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI W ZST

11 listopada to szczególna data dla każdego Polaka. Tego dnia czcimy bohaterstwo, waleczność i męstwo naszych przodków, dzięki którym Polska po 123 latach niewoli wróciła na mapę Europy. Wyrażamy radość z tego, że żyjemy w wolnym i suwerennym kraju – napisał w liście do dyrektorów Minister Edukacji Narodowej Dariusz Piontkowski, którego treść odczytana została podczas apelu z okazji Święta Niepodległości. Minister Edukacji Narodowej wraz z Radą Dzieci i Młodzieży skierował zaproszenie do szkół, przedszkoli, placówek oświatowych, a także szkół polonijnych do włączenia się w akcję „Szkoła do hymnu” i odśpiewania 4-zwrotkowego hymnu narodowego w piątek, 8 listopada o symbolicznej godz. 11:11. Przedsięwzięcie to kontynuacja ubiegłorocznej inicjatywy „Rekord dla Niepodległej”, w której uczestniczyli uczniowie oraz nauczyciele z blisko 24 tys. placówek w kraju i za granicą. Nasza szkoła także bardzo uroczyście obchodziła ten wyjątkowy dzień 8 listopada. Przygotowano wystawę ilustrująca drogi naszej Ojczyzny do niepodległości oraz wernisaż prac plastycznych pod hasłem Szkoła Pamięta.

Z tej okazji odbył się uroczysty apel, w którym uczestniczyła cała szkoła. Po wprowadzeniu pocztu sztandarowego, kompanii reprezentacyjnej, wciągnięciu flagi na maszt nastąpiło długo oczekiwane odśpiewanie czterech strof Mazurka Dąbrowskiego. Wszyscy w wielkim skupieniu i powadze odśpiewali o godzinie 11.11 hymn narodowy. Po krótkim programie artystycznym, zawierającym ważne słowa Marszałka Piłsudskiego ogłaszającego światu utworzenie Państwa Polskiego, wykonana została przez Julię Kułagę refleksyjna ballada „Jest takie miejsce, jest taki kraj”. Uroczystość zamknął symboliczny polonez w wykonaniu grupy naszych uczniów.

Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom, które zaangażowały się w przygotowanie uroczystości.