60 WSPANIAŁYCH

Czas na trzecią odsłonę cyklu 60. Wspaniałych. Tym razem prezentujemy kadrę kierowniczą naszej szkoły.

Wicedyrektor szkoły w latach 2017-2018, dyrektor ZST od roku 2018, nauczyciel przedmiotów zawodowych mechanicznych, mechatronicznych i automatyki

Dołączył do grona pedagogicznego naszej szkoły jako młody absolwent Wyższej Szkoły Inżynierskiej 1 września 1995, zasilając katedrę nauczycieli przedmiotów mechanicznych i mechatronicznych. Od początku wykazał się dużym zaangażowaniem, pomysłowością i pracowitością. Wspólnie z Markiem Rosińskim, który szybko stał się jego mentorem, organizował i uruchamiał nauczanie w kierunku mechatronicznym. Początkowo kształcił uczniów w klasach liceum profilowanego, a następnie technikum.

Pan Mariusz Kita służy swoim doświadczeniem i pomocą młodszym kolegom. Z łatwością nawiązał ścisłą współpracę z nowym nauczycielem – Krzysztofem Rogowskim, a ich współdziałanie jest bardzo owocne. W ramach projektu „Trans-Tronik” opracowali program i prowadzili zajęcia z przedmiotów zawodowych dla młodzieży naszej szkoły i niemieckiej BBW z Frankfurtu N/O. W trakcie zajęć, które prowadzili, uczniowie zdobywali nowe umiejętności, dzielili się spostrzeżeniami i nawiązywali przyjaźnie. Kontynuacją  były zajęcia w ramach kolejnego projektu „Mobilny Absolwent”. W trakcie trwania programu młodzież poznawała zarówno specyfikę pracy w Niemczech, jak i tradycje i kulturę naszych sąsiadów.

Pan Mariusz Kita dba nie tylko o wysoki poziom wykształcenia naszych uczniów, ale też o bazę dydaktyczną. Wspólnie z kolegą Krzysztofem Rogowskim nawiązali współpracę z kilkoma firmami, m.in. LfC i Falubazem. Jej efektem było pozyskanie obrabiarek oraz możliwość zatrudnienia absolwentów ZST w tych zakładach. Ponadto uczniowie mieli możliwość sprawdzenia swojej wiedzy i praktycznego kształcenia w Falubazie. Starania obu panów o dobre wyposażenie pozwoliły na utworzenie przez nich warsztatów dla mechaników oraz ośrodka egzaminacyjnego
w zawodzie technik mechanik.

Obok działań dydaktycznych, panu Mariuszowi bliskie są działania w ramach innowacji wojskowej, od lat prowadzonej w naszej szkole. Przyczynił się on do zakwalifikowania ZST do programu prowadzonego przez MON „Certyfikowane wojskowe klasy mundurowe”. Dzięki temu uczniowie zdobywają wiedzę teoretyczną w szkole oraz praktyczną w jednostkach wojskowych, m.in. w  5. Kresowym Batalionem Saperów w Krośnie Odrzańskim. Młodzież uczestnicząca w programie ma możliwość  wyjazdów na obozy wojskowe, podczas których doskonali swoje umiejętności z zakresu znajomości sprzętu saperskiego, strzelectwa, musztry, maskowania i innych. Najważniejszym atutem uczestnictwa w projekcie jest skrócenie służby przygotowawczej przyszłych żołnierzy.

Poza nauczaniem, pan Kita był wychowawcą siedmiu klas. Absolwenci wspominają swojego nauczyciela jako bardzo rzetelnego, sprawiedliwego, z poczuciem humoru i otwartego na ich problemy. Zawsze miał dobry kontakt z młodzieżą nie tylko na lekcjach, ale też poza nimi. Przez lata zachęcał uczniów do aktywnego wypoczynku. Popołudniami w sali gimnastycznej uczył gry w koszykówkę, a uczniowie reprezentowali szkołę w rozgrywkach międzyszkolnych.  Takie formy wzmacniały jego więź z młodzieżą i pozwalały na wzajemne poznanie się z innej strony.

W 2017 roku, panu Mariuszowi została złożona propozycja sprawowania funkcji wicedyrektora w naszej szkole. Godnie wykonywał swoje obowiązki, jego rzetelność i pracowitość oraz pomysły na rozwój ZST zostały docenione podczas konkursu na stanowisko dyrektora. Od września 2018 r. jest dyrektorem Zespołu Szkół Technicznych. Kontynuuje prace swoich poprzedników i dba o tradycje szkoły. Priorytetem jego pracy jest rozwój placówki i budowanie marki ZST. Otworzył dwa nowe zawody: technik automatyk, a przy współpracy z Uniwersytetem Zielonogórskim i Aeroklubem Ziemi Lubuskiej technik mechanik lotniczy. Spośród licznych zasług pana Mariusza Kity należy też wymienić utworzenie w ZST ośrodka programowania obrabiarek CNC ze sterowaniem Siemens.

Od czasów podjęcia pracy w naszej szkole i mimo odpowiedzialnego stanowiska, pan Mariusz nie zmienił swojego sposobu bycia i podejścia do życia. W dalszym ciągu jest otwartym, dobrym człowiekiem wrażliwym na krzywdy innych. Zawsze wykorzystuje dobre wiatry, a przeciwnościom losu odważnie stawia czoła. Jego dyplomacja, umiejętność rozwiązywania palących problemów sprawiły, że przez niektórych współpracowników zwany  jest „strażakiem”.

Pan Kita bardzo lubi zwierzęta, które chętnie wypoczywają u jego boku. Jego pies Tea i kot Aisza lubią, kiedy ich pan zasiada w fotelu i pilnują, aby wypoczywał po dniu pracy. Pan dyrektor ma jeden wielki nałóg – koszykówkę. Na boisku nabiera kondycji, sił do pracy zawodowej i odczarowuje trudy dnia codziennego. Jego motto:

„Aby zapalać innych, samemu trzeba płonąć”