Narodowe Czytanie „Quo vadis” w ZST

Na lekcjach języka polskiego klasy ITLWA,  II TLWB, IIITE zorganizowały wspólne spotkanie z bohaterami tej wybitnej lektury. Mogli podziwiać duchową siłę pięknej Ligii, pomysłowość Petroniusza, przeżywać zmagania Marka Winicjusza, wspierać Ursusa w nieludzkiej walce o życie swojej pani, wreszcie przenieść się w czasy imperium rzymskiego. Także pani dyrektor Agnieszka Chalecka wzięła udział w narodowym czytaniu. Nie zabrakło antycznych strojów – tunik, tog, chitonów o kolorze kremowej wełny, noszonych zarówno przez zwykłych obywateli, jak i senatorów. Odpowiednio upięte białe prześcieradła imitowały ten charakterystyczny ubiór. Uczniowie zaprezentowali też modne w tym okresie fryzury kobiet i mężczyzn. Niestety, nie było śmiałków, którzy chcieliby zmienić uczesanie chociaż na czas wspólnej lektury. Grupa uczniów opowiedziała też o  obyczajowości w starożytnym Rzymie, stanie higieny, wierzeniach, kulturze. Wszyscy mogli także ozdobić swój egzemplarz książki oraz zeszyt pamiątkową pieczęcią Narodowego Czytania. Także pani Roma Rypson-Goluda na swoich zajęciach wspólnie z uczniami zorganizowała spotkania z dziełem naszego pierwszego noblisty.

Niewątpliwe wspólnie spędzony czas stał się świetną okazją do refleksji, zachętą do samodzielnej lektury także innych dzieł, bo czytanie ma być przyjemnością, drogą do poznania nie tylko świata, ale przede wszystkim siebie.

Także za rok zapraszamy wszystkich uczniów, nauczycieli i pracowników szkoły do włączenia się w tę akcję.

Organizatorzy: Ewa Michalak i Sylwia Wiśniewska