NARODOWE CZYTANIE

Narodowe Czytanie organizowane jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Akcja została zainicjowana wspólną lekturą "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: "Trylogię" Henryka Sienkiewicza oraz "Lalkę" Bolesława Prusa. W ubiegłym roku Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda rozpoczęli Narodowe Czytanie "Quo vadis" Henryka Sienkiewicza. W Zespole Szkół Technicznych realizujemy projekt od 2012 roku, co pozwoliło wspólnie uczniom i nauczycielom  czytać znane dzieła.

W 2017 roku lekturą Narodowego Czytania  było "Wesele" – dramat w trzech aktach, najsłynniejszy utwór Stanisława Wyspiańskiego. Dzieło powstało na kanwie autentycznego wydarzenia – wesela poety i dramaturga Lucjana Rydla z Jadwigą Mikołajczykówną, chłopką z podkrakowskich Bronowic. Prapremiera sztuki odbyła się 16 marca 1901 roku w Teatrze Miejskim w Krakowie. W tym samym roku w Krakowie "Wesele" opublikowano po raz pierwszy. Dramat Wyspiańskiego został dotychczas przetłumaczony na ponad 10 języków. W języku polskim ukazało się ponad 120 wydań dzieła.

2 września 2017 roku odbywało się ogólnopolskie Narodowe Czytanie, ale ze względu na organizację roku szkolnego w Zespole Szkół Technicznych udało się zrealizować akcję 05 września 2017r. gdzie uczniowie z klasy I TE i II TLWA wspólnie z nauczycielami interpretowali fragmenty najsłynniejszego „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego. Akcja cieszyła się zainteresowaniem ze strony uczniów, tym bardziej, że utwór ten jest z kanonu lektur maturalnych. Planujemy, że w następnym roku zaangażujemy się, także w realizację tego projektu i już jesteśmy ciekawi, jak utwór zostanie wybrany.

Realizatorzy projektu

Ewa Michalak i Sylwia Wiśniewska