KIEDY OBOWIĄZEK STAJE SIĘ PRZYGODĄ !

Zespół Szkól Technicznych w Zielonej Górze od czterech lat prowadzi kształcenie w zawodzie mechanik lotniczy. To piękny, ciekawy i wymagający zawód. Kształcący się w nim uczeń musi wiedzieć, jak działa silnik i jaka jest rola innych elementów samolotu. Musi znać się na dokumentacji technicznej statków powietrznych i materiałach, z których się je buduje, na sposobach produkcji, ich właściwym montowaniu i rozmontowywaniu, na programach używanych do projektowania.  

A jednak budowanie zawodowej przyszłości powinno opierać się nie na „musi”, ale na zainteresowaniu i pasji. Spełnienie zawodowe jest w chwili, kiedy obowiązek staje się przygodą!

Na taką przygodę wyróżnionych uczniów z klasy trzeciej, realizujących kształcenie w zawodzie technik mechanik zaprosił Zakład Szybowcowy w Jeżowie oraz Aeroklub Jeleniogórski, kierowany przez dyrektora Jacka Musiała.

Po czterech tygodniach Marta Armudowicz, Błażej Skiba, Roman Sylkin i Oliwier Kunik powrócili z Jeżowa zwyczajnie spełnieni i szczęśliwi. Przede wszystkim zweryfikowali wiedzę teoretyczną w ciekawy praktyczny sposób a pod opieką pana Marcina Musiała w czasie wolnym zwiedzili karkonoskie szlaki oraz odbyli podróż „Śladami Szybowcowej Historii Jeżowa Sudeckiego” . W ostatnim dniu praktyki zawodowej wznieśli się w żelaznym ptaku ku górze, by spojrzeć na piękną panoramę Karkonoszy.

Jeżowski szlakdla uczniów Zespołu Szkól Technicznych w Zielonej Górze został otwarty dzięki wsparciu finansowemu Urzędu Miejskiego w Zielonej Górze, zaangażowaniu Zakładu Szybowcowego w Jeżowie Sudeckim , Aeroklubu Jeleniogórskiego oraz Dyrektora Zespołu Szkól Technicznych. Dziękujemy! Mówią byli, obecni i przyszli uczniowie - praktykanci.

 

Zakład Szybowcowy w Jeżowie Sudeckim jest firmą założoną w 1928 roku. Jednym z założycieli był Edmund Schneider, konstruktor szybowca GRUNAU BABY. Szybowiec ten spopularyzował szybownictwo w okresie przedwojennym na świecie. Po ogłoszeniu upadłości, w wyniku transformacji ustrojowej w styczniu 2001 przedsiębiorstwo państwowe pod nazwą Przedsiębiorstwo Doświadczalno-Produkcyjne Szybownictwa PZL-Bielsko Zakład w Jeżowie Sudeckim, zostało sprywatyzowane. Od tamtej pory zakład nosi nazwę Zakład Szybowcowy "JEŻÓW" Henryk Mynarski