ZST PAMIĘTA O POLSKICH BOHATERACH

Uczniowie i pracownicy ZST włączyli się do akcji Ministerstwa Edukacji Narodowej „Szkoła pamięta” upamiętniającej ważne postaci oraz wydarzenia i akcji edukacyjno-społecznej„Zapal znicz pamięci” poświęconej ofiarom zbrodni niemieckich terenu ziem wcielonych w 1939 roku do III Rzeszy. Już od 21 października  uczniowie klas ILEG, 1LAG , 1TMW, 2TEL, 1MG na zajęciach języka polskiego, historii, woku oraz lekcjach wychowawczych wspominali  swoich  bliskich, jak i tych, którzy zapisali się w historii – tej ogólnonarodowej i lokalnej.Wykonywali  prace plastyczne poświęcone znaczącym w naszej historii  wydarzeniom i postaciom.Kulminacja tych działań przypadała  na 25 października 2019 r. – ostatni piątek przed 1 listopada. Wraz z opiekunami  -panią wicedyrektor Romą Rypson-Goludą oraz z panią Ewą Michalak odwiedzali pomniki  pamięci na zielonogórskiej Nekropolii przy ulicy Wrocławskiej i sprzątali opuszczone groby. Przy symbolicznym obelisku Golgota Polski,usypanym z monumentalnych głazów, uczniowie wspominali bezimienne ofiary komunistycznego totalitaryzmu, losy Polaków w łagrach sowieckich, którym nie dane było wrócić do ojczyzny. Kamienie to pomniki pamięci o powstańcach wielkopolskich, lwowiakach i wileńszczakach, AK-owcach, więźniach obozów koncentracyjnych.  Biało-czerwone znicze nasi uczniowie zapalili też przy 15-metrowym żelaznym krzyżu – pomniku ofiar obu totalitaryzmów - żołnierzy wyklętych, powstańców wielkopolskich, sybiraków  z "nieludzkiej ziemi", ofiar powojennego terroru i przesiedleńcach z Kresów.

Pamięć jest swoistym hołdem oddanym naszym bohaterom, wyrazem szacunku dla ich dokonań. Warto byśmy o nich pamiętali i przekazywali pamięć o nich potomnym – to nasz moralny obowiązek.