Zajęcia klasy handlowej w Urzędzie Celnym w Zielonej Górze.

9 lutego 2015 roku Urząd Celny w Zielonej Górze gościł w swojej siedzibie uczniów klasy 2 THM grupę handlowców. W ramach realizowanej innowacji pedagogicznej „Technik Handlowiec- Służba Celna” odbyło się spotkanie z Panią Małgorzatą Chorchos oraz Panem Markiem Wróblewskim pracownikami referatu dozoru Urzędu Celnego.
Pracownicy UC szczegółowo przedstawili zadania tej komórki organizacyjnej :
- kontrolę urządzeń do gier hazardowych
- stały nadzór nad produkcją towarów akcyzowych
- nadzór i koordynację działań  w zakresie Wspólnej Polityki Rolnej UE
- kontrolę targowisk przygranicznych
- badania laboratoryjne towarów Lu ich próbek
- urzędowe sprawdzanie wybranych podmiotów gospodarczych np. składów podatkowych.
Uczniowie obserwowali również  przeprowadzanie tzw. Próby polowej – badania paliwa na obecność znacznika SY 124.
 W zakresie znaków akcyzowych uzyskali również informacje dotyczące funkcjonowania systemu SIBA ( System Informacji o Banderolach Akcyzowych). System ten umożliwia  każdemu obywatelowi min. sprawdzenie czy znak akcyzy został wytworzony legalnie . System ten jest rekomendowany przez Ministerstwo Finansów RP ( więcej informacji na stronie www.banderolaakcyzowa.pl).

Serdecznie dziękujemy Panu nadkomisarzowi  celnemu  Sławomirowi  Prządka,
Pani Beacie Rudaś oraz Pracownikom referatu dozoru
za przygotowanie tak ciekawego spotkania dla naszych uczniów.

materiał opracowała Agnieszka Ciągło