Projekt „Marsz Żywych 2024”

Przygotowanie projektu zaproponowanego przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, rozpatrzonego pozytywnie pozwoliło na to, że znaleźliśmy się wśród 10 szkół w Polsce, które uczestniczyły w Marszu Żywych 2024 w Oświęcimiu.

Grupa uczniów Zespołu Szkół Technicznych 6 maja 2024r. brała udział w międzynarodowym wydarzeniu, w ramach którego Żydzi z różnych krajów, głównie uczniowie i studenci, odwiedzają miejsca Zagłady, które Niemcy utworzyli podczas wojny na okupowanych ziemiach polskich. Dzięki uczestnictwu w Marszu młodzi ludzie poznali miejsca zagłady, historię polskich Żydów, mieli możliwość spotkania się z rówieśnikami. Wspólny przemarsz między byłymi obozami Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau to kulminacja projektu na terenie Polski. Marsz Żywych 2024 odbył się w 80. rocznicę zagłady węgierskich Żydów. Moralnym obowiązkiem wszystkich ludzi, jest pamiętanie o Holokauście, o tym co się wydarzyło.

Dla zainteresowanych polecamy zapoznać się z wirtualnym spacerem po AUSCHWITZ-BIRKENAU jeżeli nie mieli możliwość być w tym miejscu - https://panorama.auschwitz.org/

Sylwia Wiśniewska

Elwira Wasielewska

Magdalena Cicha